poniedziałek, 1 września 2014

16.09.1944 - PAMIĘTAMY

Rozpoczął się wrzesień, więc startujemy z nowym przedsięwzięciem, powiązanym z obchodami 70-tej rocznicy Powstania Warszawskiego. My koncentrujemy się na wydarzeniach, które w tym czasie miały miejsce we Włochach. Pragniemy przypomnieć historię tzw. włochowskiej "wywózki" - deportacji z Włoch ponad 4000 mężczyzn. Prawie wszyscy - będący potencjalnym zapleczem dla wykrwawiających się powstańczych sił - zostali wywiezieni do obozów koncentracyjnych. 2000 osób poniosło śmierć osierocając rodziny.


Nasza akcja jest skierowana do gimnazjalistów z Zespołu Szkół nr 17 im. Zawiszaków Proporca Victoria (popularna "Promienista"). Grupa młodych ludzi odwiedzi z nami Muzeum Powstania Warszawskiego, Muzeum Dulagu 121 oraz Willę Jasny Dom. W szkole uczniowie spotkają się ze świadkami wydarzeń sprzed 70-ciu lat. Wspólnie, pod naszym okiem, przygotują wystawę przypominającą wydarzenia sprzed lat. Włochowian zapraszamy do wyglądania naszej wystawy w okolicach stacji. Przed oficjalnymi obchodami wydarzeń zaprosimy do namiotu, w którym będzie można odsłuchać relacje świadków historii. Wieczorem 16 września zaprosimy chętnych do udziału w specjalnym świetlnym happeningu.

JEŚLI CHCIELIBYŚCIE PODZIELIĆ SIĘ Z NAMI INFORMACJAMI NA TEMAT DEPORTACJI MIESZKAŃCÓW WŁOCH 16 WRZEŚNIA 1944 ROKU, TO PROSIMY O KONTAKT: wlochy.pod.warszawa@gmail.com. Informacje będą zamieszczane na blogu: http://wywozka1944.blogspot.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz